• „HSG“ = „High Sugar Grass“ jílky mají obsah cukrů zvýšený o 30 %.
  • Nejefektivnější je zařazení do pastvin, ale lze je využít i na senáž.
  • Odrůdy prověřené i množené v podmínkách ČR – AberDart, AberAvon.
  • Vhodné do nižších a středních poloh.
  • Jsou zařazeny v TOP pastevních směsích SEED SERVICE s.r.o.

Vědci z univerzity v britském Aberystwyth (IGER) zjistili, že u trav vysokým obsahem karbohydrátů (cukrů) rozpustných ve vodě dochází k jejich výrazně efektivnějšímu využití hovězím dobytkem. Při pastvě běžných trav hovězí dobytek nebo ovce využijí pouze okolo 20% NL z rostlin. Větší část dusíku je ztracena ve fekáliích a moči.

Výsledkem je ztráta peněz i vyšší zatížení životního prostředí. Hlavním důvodem ztrát je rozdílná rychlost rozkladu (uvolnění) energie a bílkovin v píci. Bílkoviny jsou v bachoru rychle odbourány a v případě, že v bezprostřední blízkosti chybí energie, mikrobi nemohou využít více dusíku pro syntézu bachorové bílkoviny. Ten se následně ztrácí do exkrementů. Stěny travních buněk jsou složeny z jednoduchých karbohydrátů (cukrů), celulózy, hemicelulózy a ligninu. Ačkoliv jsou tyto komponenty s výjimkou ligninu rozložitelné, jejich rozklad trvá delší dobu.

Jak zvyšuje příjem ABER HSG trav efektivitu využití N - látek?

V době, kdy je energie ze stěn k dispozici, je travní bílkovina již dávno rozložena. Ve vodě rozpustné cukry jsou ve vakuolách uvnitř rostlinných buněk trav uloženy v mnohem větší míře, než v buněčných stěnách. ABER trávy mají obsah těchto „rychlých“ cukrů zvýšený o 30%. Jsou zdrojem pohotovostní energie hned po vstupu krmiva do bachoru a umožňují bachorovým společenstvům zpracovat více rostlinné bílkoviny. Ta může být využita pro produkci masa a mléka.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací.