Kostřavy

Kostřava luční

Kostřava rákosovitá

Kostřava červená

Cosmolit: Bavorská odrůda dávající velmi stabilní a vynikající výnosy píce. Je značně adaptabilní k podmínkách v různých regionech. Palma: Vzrůstná, krátce výběžkatá tráva s vysokým výnosovým potenciálem ve všech sečích. Velmi rychle obrůstá, dobře snáší suché a lehčí půdy a nemá ráda příliš vlhké půdy. Kostřava rákosovitá vyniká časným jarním a pozdním podzimním růstem a tím v pastevních směsích prodlužuje délku pastvy o 10-15 dnů.

Condor, Roland 21: Výnosné bavorské odrůdy, velmi tolerantní k podmínkám od suchých lehkých půd v nížinách až po drsných podmínek vyšších poloh. Doporučuje se do polointenzivních a intenzivních pastevních směsí.

Wanda: Středně raná odrůda polské provenience. Je vysoká, ale odolná k poléhání, dobře přezimuje. Velmi vysoký a vyrovnaný výnos hmoty i energie během celé vegetační doby, výborná stravitelnost.
Cykada: Nová, polská, středně raná odrůda pro polní, pastevní i luční využití. Velmi dobře odrůstá a vyniká tolerancí k suchu. Je středně odolná k poléhání.
Fantazja: Nová, polská středně raná odrůda s velmi vyrovnanými výnosy během roku. Je vhodná pro polní a luční využití. Výborně odrůstá a je velmi odolná k poléhání.

 

Další druhy a odrůdy

Srha laločnatá

Srha laločnatá

  • Amera, Bepro: Raná polská odrůda. Roste i obrůstá velmi rychle, dává velmi vysoký výnos hmoty. Nejvyšší výnos hmoty z 1. seče.
  • Greenly: velmi pozdní holandská odrůda poskytující vyvážený výnos hmoty po celou dobu vegetace. Malá náchylnost ke rzi, dobrá struktura listů a vysoký obsah cukrů rmají pozitivní vliv na krmnou hodnotu. Odrůda je velmi vhodná i do pastevních směsí.

Bojínek luční

  • Kaba: Polská odrůda charakteristická vysokým výnosem zelené i suché hmoty s velmi dobrou chutností a stravitelností. Dobře se prosazuje ve směsích, rychle obrůstá a je velmi odolná k vyzimování. Používá se do lučních i pastevních směsí.
  • Skald: Středně raná, velmi otužilá polská odrůda určená především pro pastevní účely. Je vyšlechtěna na velmi dobrou odolnost k poléhání a toleranci k suchu. Vyniká vysokým obsahem energie.
  • Egida: Raná polská odrůda určená pro luční i pastevní účely. Je odolná k poléhání, velmi dobře přezimuje a dobře překonává i sušší období.

Lipnice luční

  • Lato: Německá, pravděpodobně nejvýnosnější odrůda ze současného sortimentu lipnic. Její vytrvalost, a vynikající tvorba výběžků ji spolu s mimořádnou stravitelností předurčuje být nepostradatelným komponentem kvalitních lučních i pastevních směsí.

Vojtěška setá

  • Gea: Středně raná, středně vysoká, nepoléhavá odrůda vojtěšky. v ČR se již dobře osvědčila díky odolnosti k vyzimování, dobrým výnosům a odolností proti verticiliovému vadnutí fusariózám. Je odolná k suchu, ale pro maximální využití potenciálu potřebuje dobrou půdu a dostatek vláhy.
  • Frigos: Velmi raná odrůda vojtěšky vyšlechtěná z genotypů divoké vojtěšky v italské části Alp. Mimořádná je nejen výnosovým potenciálem, ale i plasticitou, vytrvalostí a odolností k chladu.

Jednotlivé odrůdy jetele

Jetel luční diploidní

Jetel luční tetraploidní

Jetel bílý

Nemaro: Středně raná bavorská odrůda dosahující vysokých a v průběhu vegetační sezóny vyrovnaných výnosů píce. Ve srovnání s jinými odrůdami vykazuje vyšší odolnost proti háďátku zhoubnému. Titus: Středně raná německá odrůda dosahující velmi vysokých výnosů píce díky své vytrvalosti a nízké náchylnosti k napadení háďátkem a hlízenkou jetelovou. Vykazuje i vynikající semenářské kvality. Huia: Standardní odrůda (forma gigantea) se střední velikostí listů. Je úspěšně pěstovaná v širokém spektru půdních a klimatických podmínek, je velmi vytrvalá a dobře obrůstá po spásání.
Mistral: Plastická a výnosná bavorská odrůda, která se vyznačuje dobrou perzistencí v lučních směsích. Kvarta: Osvědčená, odrůda středně raného jetele. Ve srovnání s diploidními formami má více cukrů, méně vlákniny, jeho stonky stářím pomaleji dřevnatí. Výborně obrůstá i po druhé seči, takže poskytuje kvalitní píci i v podzimním období.
Agil: Nově registrovaná česká odrůda. Je středně raná, polovysoká a poskytuje vysoký výnos zelené hmoty v prvním a druhém užitkovém roce. Na jaře vykazuje středně rychlý počáteční růst, později rychle obrůstá Má dobrou úroveň odolnodolnosti proti komplexu chorob.

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací.