Nematocidní meziplodiny

Některé z meziplodin mají nematocidní účinky. Jedná se zejména o některé z odrůd hořčic, výrazně nejsilnější účinky jsou u však zjištěny u ředkve olejné. Její odrůdy se používají k potlačení nejen háďátka řepného, jako je tomu u hořčic, ale výborné účinky mají i proti jiným háďátkům – bramborovému, česnekovému, cibulovému a dalším škůdcům.
V případě hořčice a ředkve tyto vlastnosti způsobují glykosinuláty (přes 100 druhů). Při nakousnutí ředkve háďátkem nebo rozkladu hmoty dojde ke kontaktu glykosinulátů s enzymem myrosinázou, které jsou v rostlině uloženy v různých částech buňky. Po reakci vznikají látky na bázi kyanidů (nejvíce izothiokyanát) které jsou účinné na mnoho škůdců rostlin.
Proto se ředkev olejná, která navíc v krátké době vytváří značné množství biomasy, využívá k ozdravení půdy nejen u pěstitelů řepy, brambor, cibule apod. ale i v zahradnictví. Podobné účinky má i čirok, kde se při zaorávce mladých rostlin rozkládá alkaloid dhurin na kyanovodík, který má rovněž fumigační účinky.
SEED SERVICE s.r.o. nabízí tyto nematocidní plodiny: hořčice bílá , ředkev olejná a čirok.

HOŘČICE BÍLÁ

ŘEDKEV OLEJNÁ

SVAZENKA VRATIČOLISTÁ

POHANKA STŘELOVITÁ

JETEL NACHOVÝ - inkarnát

PELUŠKA

ČIROK

 


Podívejte se na naše video o meziplodinách

Kontaktujte nás!

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací.