Trávník zakládáme na dlouhou dobu, a proto je nutné jeho založení věnovat velkou pozornost. Mezi základní požadavky na trávník patří, aby byl krásný a dobře sloužil svému účelu. V poslední době však řada lidí požaduje ještě něco navíc: travní směsi, které by jim zajistily trávník s minimální údržbou.
 
Pro požadavek minimální údržby je rozhodující zejména nárůst travní hmoty. Časté sečení a následná likvidace travní hmoty působí značné potíže. Jednou z možností, jak tuto situaci řešit, je sice mulčování, ale jsou s tím spojeny i určité problémy, především u rodinných domů, kde nechceme stále chodit v neodklizené mulčované trávě.
Trávník
Pozor na některé levné travní směsi! Jsou již ze své podstaty určeny pro založení nebo obnovu běžných travních ploch, kde není požadován špičkový trávník. Často se zde používají i travní druhy jako je jílek mnohokvětý, jednoletý apod., které jsou pro kvalitní trávník zcela nevhodné. Rovněž používané odrůdy dalších travních druhů se vyznačují vyšším vzrůstem. Tyto směsi jsou vhodné pro rychlé ozelenění.

Daleko lepším řešením je výběr správné travní směsi. Rozdíly v nárůstu travní hmoty jsou ovlivněny jednotlivými travními druhy, kde například jílek vytrvalý bude vždycky tvořit více hmoty než kostřava červená apod. Pro zátěžové trávníky se však bez jílku vytrvalého a lipnice luční neobejdeme. Ale značné rozdíly jsou rovněž u jednotlivých odrůd – proto společnost Seed Service v travních směsích používá pouze moderní trávníkové odrůdy, které se vyznačují minimálním nárůstem travní hmoty.

Vybírány jsou pouze odrůdy se špičkovými vlastnostmi, které jsou odzkoušeny ve státních odrůdových zkušebnách. Vhodnost jejich použití pro naše travní směsi je dále ověřována na firemních odrůdových pokusech u Lysé nad Labem.


Profi řada a Hobby řada

Travní směsi společnosti Seed Service s.r.o. jsou řazeny do dvou základních řad: Profi a Hobby. Travní směsi v řadě Profi jsou sestaveny z vybraných partií osiva. Receptury jsou navrženy podle nejnovějších poznatků výzkumu a praktických zkušeností klientů. Tyto travní směsi splňují nejvyšší možné požadavky na profesionální kvalitu travní směsi. Obsahují vysoké procento lipnice luční, která tvoří základ pro vytrvalost trávníku. V Profi řadě si lze vybrat z travních směsí obchodně nazvaných Zelená a Modrá řada. Zelená řada představuje klasické travní směsi, Modrá řada vyniká sytě až výrazně tmavě zelenou barvou.

Hobby řada je sestavena často ze stejných odrůd jako Profi řada, obsahuje však velmi málo lipnice luční. Je určena pro běžnou zeleň, kde není kladen důraz na dokonalý trávník, a rovněž pro dosev stávajících porostů.


Speciální hnojení

Počet sečení je ovlivněn také hnojením. I když základní složkou pro trávníky je dusík, doporučujeme trávník hnojit speciálním hnojivem, například Lovogreenem, v doporučených dávkách. Hnojením se sice zvýší frekvence sečení, ale bez hnojení se kvalitní trávník udržet nedá.

Přes všechny zmíněné informace vás přece jen musíme upozornit, že pravidelné sečení kvalitu trávníku zlepšuje. Abyste byli s trávníkem spokojeni, je potřeba brát v úvahu komplexně veškeré skutečnosti, a to už při výběru travních směsí.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací.