Stejné odrůdy se s nižším výsevkem sejí jako biomasové odrůdy na siláž (pro přímou sklizeň). 

Pro pěstování na zrno nabízíme čirok RUBY (červené zrno), EXPRESS (bílé zrno) a RUZROK (drobnější černé zrno).
 
Zrnové silážní čiroky jsou novějším trendem ve šlechtění čiroků. Výhodou oproti biomasovým odrůdám je vyšší energie siláže. Nabízíme odrůdy SWEET SUSANA, SWEET CAROLINE, PAMPA CENTURION BMR, BUFFALO GRAIN a LITTLE GIANT BMR.

Bér italský vyniká rychlým růstem, vysokou tolerancí k suchu, chudším půdám a vysokým teplotám. Jeho siláž se kvalitativně blíží siláži z čiroků. Zrno zase vyniká výživnou hodnou. V naší nabídce najdete dvě české odrůdy RUBERIT a RUCEREUS.

V SEED SERVICE s.r.o. máme zkušenosti s pěstováním všech typů čiroků i bérů. Zájemcům o pěstování poskytujeme pěstitelské návody ke všem jejich typům a způsobům využití. Pomůžeme vám i s výběrem odrůd a praktickými radami.
 

V současném období klimatických změn dochází k vzestupu pěstování plodin, které se dokážou lépe adaptovat na nově vznikající podmínky. Jedná se o původně tropické nebo subtropické druhy s tzv. C4 (rychlou) fotosyntézou. V našich podmínkách se dříve nepěstovaly nebo se pěstovaly jen velmi omezeně.

čirok

Jaké jsou vlastnosti nových druhů / odrůd: 

Jedná se o plodiny, které jsou málo tolerantní k chladu, ale naopak výborně tolerují vysoké teploty a sucho. Proto se sejí až pozdě na jaře nebo v létě.

Mají bohatý a hlubší kořenový systém a výborně hospodaří s vodou. Snáší poměrně dobře i chudší půdy a nevyžadují vysoké dávky hnojiv. Herbicidní ochrana je snadná a další pesticidy se nepoužívají. V ekologii snášení vláčení.

Po počátečním pomalejším růstovém stádiu dochází k období velmi rychlého růstu. V případě posečení tyto plodiny obrůstají a poskytují další píci.

Jsou tolerantní k suchu a v případě extrému mají schopnost přejít do klidového stádia a po odeznění sucha se vrátit k normálnímu růstu.

Mohou se pěstovat na zelené hnojení, polo-bílkovinnou píci, siláž nebo na zrno. Zrno má zajímavé výživné hodnoty –využití v krmném, potravinářském i farmaceutickém průmyslu (vhodné pro celiaky).

Schopnosti vyklíčit a prosperovat v suchých půdách lze využít při zásevech v letních měsících. Jsou to vynikající meziplodiny do systému “Greening”.

V SEED SERVICE s.r.o. máme zkušenosti s pěstováním všech typů čiroků určených pro produkci zrna či siláže s nižším, nebo naopak vysokým obsahem energie. Významným posunem v krmivářské praxi je využití odrůd s přírodní, tzv. BMR mutací, které vynikají zvýšenou stravitelností vlákniny.

Čím vás mohou čirok a bér zaujmout? 

Čiroky a béry v mládí obsahují látky, které nedovolují jejich spásání zvěří nebo drobnými hlodavci. Obě plodiny nejsou napadány myšmi.

V nabídce máme i české odrůdy čiroku a béru italského, které v případě pěstování na zrno velmi časně dozrávají.

Zrno bérů vyniká nutriční kvalitou a vysokým obsahem minerálů; velmi zajímavý je zejména vyšší obsah selenu. Vynikající je obsah vitamínů A a B1 a esenciálních aminokyselin.

Zrno čiroku i béru je vhodné pro bezlepkovou dietu.

Odrůdy čiroku a béru se pěstují pro výrobu senáže a siláže pro skot, bioplyn, nebo jako zrnina.

Jak čirok správně pěstovat?

Vždy záleží na konkrétní odrůdě a způsobu využití. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje zrnová forma čiroku dvoubarevného na zrno nebo siláž, nebo kříženci čiroku dvoubarevného s čirokem súdánská tráva (biomasové na senáž nebo siláž).

Čiroky nesnášejí chlad a proto se sejí při teplotách půdy nejméně 15 °C, což odpovídá setí od poloviny května. Béry snášejí o něco časnější setí (půda od 12 °C)

Čirok - plodina s velkou budoucností: 

Čiroky vynikají efektivitou využití vody. Pro svůj růst jí potřebují asi o třetinu méně než jinak velmi efektivní kukuřice. Navíc díky schopnosti přechodu do klidového stádia a návratu k růstu po odeznění sucha dokážou prosperovat v podmínkách, kde ostatní druhy odumřou. Podobně s vodou hospodaří i béry.

Nejčastěji je kukuřice nahrazována čirokem v aridních podmínkách, na méně úrodné půdě a při problémech s výskytem divokých prasat, zvěře, nebo jiných škůdců jako jsou bázlivci, drátovci a myši.

V optimálních podmínkách je výkonnější kukuřice. Ve zhoršených půdních podmínkách a za tepla je vítězem čirok.

Odrůdy čiroku

Druh čiroku Řádky (cm) Výsevek (kg/ha) Využití
Čirok dvoubarevný   15 - 30 Jednosečné (přímá sklizeň), zrno, siláž.
Odrůda: Ruzrok
Čirok zrnový  25 - 45 (75) 9 – 13

Jednosečné (přímá sklizeň), zrno, siláž.
Odrůdy:Ruby, Express

Zrnové silážní 40 - 75 6 – 15 Jednosečné, siláž, vysoký výnos biomasy, nižší podíl zrna, pro teplé oblasti.
Odrůda: VR - Sweet Susana, s -  Sw. Caroline a Pampa Centurion BMR, SR-P – Buffalo Grain, Little Giant BMR
Vícesečné čiroky
Čirok x súdánská tráva
0 - 75 15 – 30 Vícesečné / jednosečné, pastva, senáž, seno, siláž, i jako následná plodina.
Odrůdy: Latte, Nutri Honey, Ruzrok, Triunfo BMR

Kontaktujte nás!

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací.