Upravit stránku

ČIROK a BÉR

V současném období klimatických změn dochází k vzestupu pěstování plodin, které se dokážou lépe adaptovat na nově vznikající podmínky. Jedná se o původně tropické nebo subtropické druhy s tzv. C4 (rychlou) fotosyntézou. V našich podmínkách se dříve nepěstovaly nebo se pěstovaly jen velmi omezeně.

Jaké jsou vlastnosti nových druhů / odrůd: 

Jedná se o plodiny, které jsou málo tolerantní k chladu, ale naopak výborně tolerují vysoké teploty a sucho. Proto se sejí až pozdě na jaře nebo v létě.

Mají bohatý a hlubší kořenový systém a výborně hospodaří s vodou. Snáší poměrně dobře i chudší půdy a nevyžadují vysoké dávky hnojiv. Herbicidní ochrana je snadná a další pesticidy se nepoužívají. V ekologii snášení vláčení.

Po počátečním pomalejším růstovém stádiu dochází k období velmi rychlého růstu. V případě posečení tyto plodiny obrůstají a poskytují další píci.

Jsou tolerantní k suchu a v případě extrému mají schopnost přejít do klidového stádia a po odeznění sucha se vrátit k normálnímu růstu.

Mohou se pěstovat na zelené hnojení, polo-bílkovinnou píci, siláž nebo na zrno. Zrno má zajímavé výživné hodnoty –využití v krmném, potravinářském i farmaceutickém průmyslu (vhodné pro celiaky).

Schopnosti vyklíčit a prosperovat v suchých půdách lze využít při zásevech v letních měsících. Jsou to vynikající meziplodiny do systému “Greening”.

V SEED SERVICE s.r.o. máme zkušenosti s pěstováním všech typů čiroků určených pro produkci zrna či siláže s nižším, nebo naopak vysokým obsahem energie. Významným posunem v krmivářské praxi je využití odrůd s přírodní, tzv. BMR mutací, které vynikají zvýšenou stravitelností vlákniny.

Čím vás mohou čirok a bér zaujmout? 

Čiroky a béry v mládí obsahují látky, které nedovolují jejich spásání zvěří nebo drobnými hlodavci. Obě plodiny nejsou napadány myšmi.

V nabídce máme i české odrůdy čiroku a béru italského, které v případě pěstování na zrno velmi časně dozrávají.

Zrno bérů vyniká nutriční kvalitou a vysokým obsahem minerálů; velmi zajímavý je zejména vyšší obsah selenu. Vynikající je obsah vitamínů A a B1 a esenciálních aminokyselin.

Zrno čiroku i béru je vhodné pro bezlepkovou dietu.

Odrůdy čiroku a béru se pěstují pro výrobu senáže a siláže pro skot, bioplyn, nebo jako zrnina.

Jak čirok správně pěstovat?

Vždy záleží na konkrétní odrůdě a způsobu využití. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje zrnová forma čiroku dvoubarevného na zrno nebo siláž, nebo kříženci čiroku dvoubarevného s čirokem súdánská tráva (biomasové na senáž nebo siláž).

Čiroky nesnášejí chlad a proto se sejí při teplotách půdy nejméně 15 °C, což odpovídá setí od poloviny května. Béry snášejí o něco časnější setí (půda od 12 °C)

Čirok - plodina s velkou budoucností: 

Čiroky vynikají efektivitou využití vody. Pro svůj růst jí potřebují asi o třetinu méně než jinak velmi efektivní kukuřice. Navíc díky schopnosti přechodu do klidového stádia a návratu k růstu po odeznění sucha dokážou prosperovat v podmínkách, kde ostatní druhy odumřou. Podobně s vodou hospodaří i béry.

Nejčastěji je kukuřice nahrazována čirokem v aridních podmínkách, na méně úrodné půdě a při problémech s výskytem divokých prasat, zvěře, nebo jiných škůdců jako jsou bázlivci, drátovci a myši.

V optimálních podmínkách je výkonnější kukuřice. Ve zhoršených půdních podmínkách a za tepla je vítězem čirok.

Odrůdy čiroku

Druh čirokuŘádky (cm)Výsevek (kg/ha)Využití
Čirok dvoubarevný 15 - 30Jednosečné (přímá sklizeň), zrno, siláž.
Odrůda: Ruzrok
Čirok zrnový 25 - 45 (75)9 – 13

Jednosečné (přímá sklizeň), zrno, siláž.
Odrůdy:Ruby, Express

Zrnové silážní40 - 756 – 15Jednosečné, siláž, vysoký výnos biomasy, nižší podíl zrna, pro teplé oblasti.
Odrůda: VR - Sweet Susana, s -  Sw. Caroline a Pampa Centurion BMR, SR-P – Buffalo Grain, Little Giant BMR
Vícesečné čiroky
Čirok x súdánská tráva
0 - 7515 – 30Vícesečné / jednosečné, pastva, senáž, seno, siláž, i jako následná plodina.
Odrůdy: Latte, Nutri Honey, Ruzrok, Triunfo BMR